FİBROMYALJİ TEDAVİSİ

Son yıllarda fibromiyalji adı sıkça duyulmaktadır. Bu da bize bu hastalığın ciddi bir şekilde artış gösterdiğini, gelecek günlerde toplumu daha fazla rahatsız edeceğini ve ekonomik kayıplara neden olacağını göstermektedir.

TEKNOLOJİK UYGULAMALAR

Teknolojik uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

SAĞLIK REHBERİ

Tüm Hastalıklar Hakkında Bilgi, Sağlık Makaleri, Doktora Sorulmuş Sorular ve Sağlık Ansiklopedisi İçin Tıklayın.

TEDAVİLER

Tüm tedaviler hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

DOKTORUNUZA SORUN

Sağlık sorunlarınız hakkında uzmanlarımızdan yardım alın.

FİBROMYALJİ TEDAVİSİ

Fibromiyalji Nedir, Belirtileri ve Tedavisi Hakkında Her Şey!

Fibromiyalji hastalığına. genel anlamda anlaşılmasının kolay olması için kas romatizması da denilmektedir. Kaslarda romatizmal bir yangı (iltihap) söz konusudur. Bu rahatsızlık vücuttaki tüm kasları tuttuğu gibi, bölgesel olarak da kas veya kas gruplarını tutabilir ve ağrıya neden olur. En çok şikayet, sırt ve boyun kaslarının tutulmasına bağlı ağrılardır. Kadınlarda, erkeklere göre fibromiyalji görülme sıklığı daha yüksektir. 35 – 60 yaş arasında fibromiyalji görülme oranı yüksektir. Ancak gençlerde de fibromiyalji az da olsa görülmektedir.

Fibromyaljinin pek çok sebebi olabileceği gibi, son yıllarda toplumun rafine edilmiş gıdalar, endüstriyel ve hazır gıdalarla daha fazla beslenmeye başlaması da bir neden olabilir. Fibromiyalji hastalarının çoğu depresyonda olan hastalardır. Fibromiyalji ve depresyon iç içedir. Tedavide ilk önce hasta depresyondan kurtarılmalıdır.

Fibromiyalji hastalarında esas şikayet ağrıdır. Ağrı ile birlikte eklemlerde hareket kısıtlılığı vardır. Özellikle baş ve boynu sağa sola, öne arkaya çevirmekte zorluk çekerler. Hastalık göğüs kafesi kaslarını tutarsa nefes alıp verirken ağrı hissederler. Kalça kaslarını tutarsa yürümekte zorluk çekerler. Hangi kas grubunu tutarsa onunla ilgili şikayetler vardır.

Fibromiyalji hastaları genel olarak yorgun olurlar, istirahat ile dinlenemezler. Hafif bir hareket, yürümek, ayağa kalkmak dahi yorar. Devamlı ağır bir yük taşımış gibi yorgun olduklarını söylerler.

Fibromiyalji hastalarının ciddi uyku sorunları vardı. Bir kısmı çok uzun süreli uyumak isterken, bir kısmı da ağrılardan dolayı uyumakta zorlanırlar. Yatakta sık sık pozisyon değiştirirler. Ağrı dan dolayı zorlukla hareket ederler.

Fibromiyalji hastaları sabahları yataktan dinç kalkamazlar, hep yorgundurlar ve yatmak isterler. Fibromiyalji hastalarının çoğunda sabahları yataktan kalktıktan sonra kaslarda sertlik vardır. Bazen en küçük eforlu bir hareket dahi yaygın ağrı oluşturur.

Hastaların çoğunda keyifsizlik vardır. Zamanla kendi iç dünyalarına çekilerek yaşarlar, çoğunluğu antidepresan ilaclar kullanır.

Fibromiyalji hastalarının bağırsak problemleri, uzun süreli kabızlık veya ishal hikayeleri vardır. Bu en önemli olan şikayetlerden biridir.

Fibromiyalji hastalarında baş ağrısı vardır.

TANI

Fibromyaljide tanıda en önemli kriter iyi bir anamnez, ayrıntılı ve kapsamlı bir muayene dir. Hastanın hikayesi, hareket sistemi muayenesi ve nörolojik muayene bulguları çok önemlidir. Genellikle bunlarla fibromiyalji tanısı konur.Tanıya yardımcı veya destekleyici özel bir laboratuar bulgusu yoktur. Rutin tetkikler ve görüntüleme yöntemleri tanıya yardımcı olmaz. Ancak sedimantasyon yüksek olabilir,IgG yüksekliği olabilir. Hastalığı belirleyen özel bir yöntem yoktur.
 

Fibromiyaljinin nedeni

Hastalığın sebebi olarak mezenkim (bağ dokusu) dokusunun pH değerinin asidik tarafa kayması söylenmektedir. Buna sebep;

 1. Düşük değerli karbonhidratlar tüketmek,( bakkal gıdaları, abur çuburlar vs).
 2. Çok fazla hayvansal protein tüketmek (et, süt, yumurta vb.)
 3. Sık sık antibiyotik kullanmak,
 4. Kortizon ve analjezik ilaçlar kullanmak
 5. Ağır metallere maruz kalmak (civa, kurşun, alüminyum vs)
 6. Rafine edilmiş gıdalarla beslenmek (un, seker, süt vs)
   

TEDAVİSİ

Hasta bize müracaat ettiğinde öncelikle iyi bir sorgulama (anamnez) ve iyi bir fizik muayene yapılır. Buradan aldığımız bilgiler ışığında hastaya BİOREZONANS TEST YÖNTEMİ ni kullanarak gerekli testleri yaparız. Bu testler kısaca şunlardır;

 1. GIDA TESTİ: Bu test ile vücut için zararlı olan ya da vücudun tolere edemediği gıdaları tesbit edilir.
 2. HORMON TESTİ : Eksikliği ile depresyona sebep olan hormonları(seratonin dopamin ,noradrenalin) ve yine bu hormonların yapımında rol alan (triptafon tirozin), vitamin ve mineralleri (vitamin B6, B12, magnezyum, Cvit, niasin, çinko ) test ederiz.
 3. BAĞIRSAK FLORASI TESTİ : Gastrointestinal sistemin fonksiyonlarını değerlendirien bir testdir. Konstipasyon(kabızlık), diyare, gaz, şişkinlik, geğirme, yanma gibi şikayetleri varsa tedavi ederiz. Bağırsak fonksiyonları bozuk ise (disbiyoz varsa) tedavide başarıya ulaşmak zordur. Bu durumda bağırsaklardan yukardaki hormonların yapı taşları olan aminoasit, mineral ve vitaminleri iyi emilemez.
 4. AĞIR METAL TESTİ: Vücutta bulunabilecek ağır metalleri tespit eder. Detox ve çelesyon yolları ile vücuttan atarız .
 5. TOKSİK MADDE TESTİ: Vücudumuza toksik maddeler sindirim, solunum, deri yolu ile girer ve özellikle yağ dokusunda birikir. Bu dokular içinde beyin ve pankreas gibi organlar sayılabilir. Tedavide bu maddeler birikim yaptığı dokudan detox yöntemleri ile uzaklaştırılır.
 6. PH TESTİ: Fibromyalji hastalarının mezenkim dokusunun pH snı belirler ve tedavide normal pH da olmasını sağlarız. Fibromiyalji hastaları genelde depresyonlu hastalardır. Bu nedenle depresyon tedavisi de mutlaka yapılmalıdır.
   

Yukardaki testler yapıldıktan sonra vücut için zararlı olan gıdaları diyetten kaldırırız. Eksik olan hormon, vitamin ve mineralleri veririz. Barsak florasını düzenleriz. Toksik olan maddeleri Detox ve çelesyon yolu ile vücuttan temizleriz.

Biyorezonans yönteminin yanında kliniğimizde halen kullanılmakta olan Acugraph cihazı ile vücudumuzda bulunan meridyenler üzerindeki enerji seviyeleri ölçülür. Özellikle akupunktur noktaları üzerinde yapılan ölçümlerde, enerji düzeyleri normalden daha fazla veya az ise, bu noktalara tek kullanımlık akupunktur iğneleri yerleştirilerek bozulan enerji dengesinin yeniden normal hale getirilmesi sağlanır. Ayrıca akupunktur tedavisi, bu hastaların ağrılarının kısa sürede giderilmesinde çok önemli bir yere sahiptir.

Tedavide her iki yöntem eş zamanlı olarak yapılır. Bu sırada gereksiz ilaç zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır, ilaçların faydadan çok zararları vardır , Biyorezonans yöntemi ile belirlenen sebepler bir bir uzaklaştırılmaya başladıktan sonra, akupunktur tedavisinin yardımıyla hastaların ağrıları yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Burada asıl önemli olan vücudu rahatsız eden sebep veya sebeplerin ortadan kalkması ile birlikte vücudun kendi kendini tamir etme sürecinin başlamasıdır.

FİBROMİYALJİ HASTALIĞINDAN NASIL KORUNMALI ?

 • Yaradılıs fıtratına (doğasına) uygun beslenmek yani doğal ve taze besinleri tüketmek.
 • Vücudun tolere edeceği gıdaları tüketmek ,
 • Yeterli su tüketmek (2,5 -3 Lt ) 4.Rafi’ne gıdalardan sakınmak gereklidir.

KLİNİĞİMİZDE TEDAVİ SÜRECİ

Kliniğimize başvuran hastaların ilk olarak detaylı bir hastalık öyküsü alınır. Fiziki muayenesi yapılır. Daha sonra Biyorezonans test yöntemleriyle hastalığa sebep olan etkenler tespit edilir. Bu uygulamalar her hastaya ve her hastalığa özeldir.

KLİNİĞİMİZDE UYGULANAN TESTLER

Tedavi yapılması gerekliliği oluştuğunda artık hastaya bazı testler yapılmalıdır. Bu testler arasında:

Gıda Testi; Yapılan bu testler ile vücudun tolere edemediği, zararlı olan maddelerin hastalar için yapılan diyetten çıkarılması söz konusudur.

Hormon Testi: Hastalığa neden olan hormonlarında araştırılması gereklidir. Çünkü eksik kalan vitamin ve minerallerin dışarıdan takviye edilmesi gereklidir.

Bağırsak Florası Testi: yapılan bu test ile gastrointestinal sistemine ait fonksiyonlar değerlendirilecektir. Şişkinlik, diyare, geğirme, yanma gibi şikâyetlerde bu testler tedavilerde kullanılmaktadır. Bu testlerde bozukluk var ise tedavinin başarıya ulaşması zor olacaktır.

Ağır Metal Testi: Vücutta ağır metaller bulunabilir. Bu test ile tespit edilebiliyor. Sonrasında çelesyon ve detox yolları bu şekilde tedavi edilebilir.

Toksit Madde Testi: Vücudumuzda sindirim, deri yolu, solunum yolları ile çeşitli toksikler birikebilir. Bunların yaptıkları birikim vücut içerisinde bazı fonksiyonların çalışmasını engelleyecektir. Belirlenen bu sorunlar detox yöntemleri ile vücuttan temizlenbiliuor.

PH Testi: Hastalarda mezenkim dokusunun PH düzeyini belirler. Normal PH değerlerine gelmesi sağlanacaktır.
Tüm bu testlerle hastalıkların etkenleri tespit edilir. Elde edilen sonuçlarla hastalara özel olarak tedavi seçenekleri uygulanır. Özellikle vücut için zararlı olan gıdanın diyetten çıkarılması gereklidir. Tedavide gerekli olan ve eksik kalan mineral, vitamin desteğinin sağlanması ile birlikte de gerekli düzenlemeler yapılır. Bunların yanı sıra toksik olan maddeler detox yöntemleri ve çelesyon ile vücuttan temizlenmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra ACUGRAPH cihazı da kullanılmaktadır. Bu cihaz hastaları Çin tıbbı açısından değerlendirmektedir. Vücut içerisinde klinik testlerle yapılan tetkiklerde bulunan eksikler, bu cihaz ile yapıldığında enerji eksikliği olarak değerlendirilmektedir. Bu değerlendirmelere göre de çeşitli akupunktur tedavileri yapılmaktadır. Tek kullanımlık iğnelerle yapılan tedavilerde de alerjik hastalıklarda etkili sonuçlar alınabilmektedir.

İLAÇSIZ TEDAVİ MERKEZİ

Sağlık sorunlarınız hakkında uzmanlarımızdan yardım alın. Sorunuzu iletmeden önce lütfen E-Posta adresinizi doğru yazınız. Uzmanlarımızın cevapları size E-Posta adresiniz üzerinden iletilecektir

DOKTORUNUZA SORUN
Lütfen adınızı yazınız.
Lütfen soyadınızı yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz bir telefon numarası yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz e-posta adresinizi yazınız.
Mesajınızın konusunu seçiniz.
Bize ulaştırmak istediğiniz sorunuzu yazınız.

MERAK ETTİKLERİNİZ

SORU - CEVAP
Halk arasında kas romatizması olarak da bilinen Fibromiyalji

Fibromiyalji; Halk arasında kas romatizması olarak da bilinir

FİBROMİYALJİ (KAS ROMATİZMASI) NEDİR, BELİRTİLERİ NELERDİR? Son yıllarda fibromiyalji adı sıkça konuşulmaktadır. Bu da bize bu hastalığın ciddi bir şekilde artış gösterdiğini, gelecek günlerde toplumu...

Fibromiyalji Nedir? (Fibromiyalji Sendromu, Fibromiyalji Noktaları)

Fibromiyalji sendromu, uyku bozukluğu, kaslarda yaygın ağrı ve hassasiyet, aşırı yorgunluk, halsizlik ve sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik yumuşak doku romatizmal ağrı...

FİBROMİYALJİ HASTALIĞINDAN NASIL KORUNMALI ?

FİBROMİYALJİ HASTALIĞINDAN NASIL KORUNMALI ? Yaradılıs fıtratına (doğasına) uygun beslenmek yani doğal ve taze besinleri tüketmek. Vücudun tolere edeceği gıdaları tüketmek , Yeterli su...

Fibromiyalji Hastalığının Nedenleri nelerdir?

Fibromiyalji'nin nedeni Hastalığın sebebi olarak mezenkim (bağ dokusu) dokusunun pH değerinin asitik tarafa kayması söylenmektedir. Buna sebep; Düşük değerli karbonhidratlar tüketmek,( bakkal gıdaları, abur çuburlar...

Fibromyalji Hastalığı Nedir

Son yıllarda fibromiyalji adı sıkça duyulmaktadır. Bu da bize bu hastalığın ciddi bir şekilde artış gösterdiğini, gelecek günlerde toplumu daha fazla rahatsız edeceğini ve...

ŞİFAHANE, İLAÇSIZ TEDAVİ MERKEZİ MERKEZİ

HAKKIMIZDA

ŞİFAHANE

Şifahane, İlaçsız Tedavi Merkezi uzman akademik kadrosu, ileri tıbbi donanımı ile Türkiye'nin özel sağlık kompleksidir.

BASINDAN

HABERLER

Şifahane, Sağlıklı Yaşam Merkezi, Alanya hakkında şimdiye kadar basında yer alan haberleri BASINDAN sayfası altında bulabilirsiniz.

SİZE ÖZEL

SAĞLIK REHBERİ

Tüm Hastalıklar Hakkında Bilgi, Sağlık Makaleri, Doktora Sorulmuş Sorular ve Sağlık Ansiklopedisi İçin Tıklayın.

İletişim

Şifahane, Sağlıklı Yaşam Merkezi

Saray Mah. Hoca Ahmet Yasevi Cad.
Ustalıoğlu Sok. Saliha Hüseyin Zamanoğlu Apt.
No: 16/A / Alanya, Antalya - TÜRKİYE

Email: [email protected]

Detaylı bilgi ve randevu için:

Şifahane, Çalışma Saatlerimiz:

Pazartesi - Cumartesi : 08:00 - 19:00

Alanya, Sağlıklı Yaşam Merkezi:

Saray Mahallesi | Hoca Ahmet Yasevi Caddesi | Ustalıoğlu Sokak | Saliha Hüseyin Zamanoğlu Apartmanı | No: 16/A | Alanya | Antalya | 07400 | Türkiye