Son yıllarda fibromiyalji adı sıkça duyulmaktadır. Bu da bize bu hastalığın ciddi bir şekilde artış gösterdiğini, gelecek günlerde toplumu daha fazla rahatsız edeceğini ve ekonomik kayıplara neden olacağını göstermektedir.

Fibromiyalji hastalığına. genel anlamda anlaşılmasının kolay olması için kas romatizması da denilmektedir. Kaslarda romatizmal bir yangı (iltihap) söz konusudur. Bu rahatsızlık vücuttaki tüm kasları tuttuğu gibi, bölgesel olarak da kas veya kas gruplarını tutabilir ve ağrıya neden olur. En çok şikayet, sırt ve boyun kaslarının tutulmasına bağlı ağrılardır. Kadınlarda, erkeklere göre fibromiyalji görülme sıklığı daha yüksektir. 35 – 60 yaş arasında fibromiyalji görülme oranı yüksektir. Ancak gençlerde de fibromiyalji az da olsa görülmektedir.

Fibromyaljinin pek çok sebebi olabileceği gibi, son yıllarda toplumun rafine edilmiş gıdalar, endüstriyel ve hazır gıdalarla daha fazla beslenmeye başlaması da bir neden olabilir. Fibromiyalji hastalarının çoğu depresyonda olan hastalardır. Fibromiyalji ve depresyon iç içedir. Tedavide ilk önce hasta depresyondan kurtarılmalıdır.

Fibromiyalji hastalarında esas şikayet ağrıdır. Ağrı ile birlikte eklemlerde hareket kısıtlılığı vardır. Özellikle baş ve boynu sağa sola, öne arkaya çevirmekte zorluk çekerler. Hastalık göğüs kafesi kaslarını tutarsa nefes alıp verirken ağrı hissederler. Kalça kaslarını tutarsa yürümekte zorluk çekerler. Hangi kas grubunu tutarsa onunla ilgili şikayetler vardır.

Fibromiyalji hastaları genel olarak yorgun olurlar, istirahat ile dinlenemezler. Hafif bir hareket, yürümek, ayağa kalkmak dahi yorar. Devamlı ağır bir yük taşımış gibi yorgun olduklarını söylerler.

Fibromiyalji hastalarının ciddi uyku sorunları vardı. Bir kısmı çok uzun süreli uyumak isterken, bir kısmı da ağrılardan dolayı uyumakta zorlanırlar. Yatakta sık sık pozisyon değiştirirler. Ağrı dan dolayı zorlukla hareket ederler.

Fibromiyalji hastaları sabahları yataktan dinç kalkamazlar, hep yorgundurlar ve yatmak isterler. Fibromiyalji hastalarının çoğunda sabahları yataktan kalktıktan sonra kaslarda sertlik vardır. Bazen en küçük eforlu bir hareket dahi yaygın ağrı oluşturur.

Hastaların çoğunda keyifsizlik vardır. Zamanla kendi iç dünyalarına çekilerek yaşarlar, çoğunluğu antidepresan ilaclar kullanır.

Fibromiyalji hastalarının bağırsak problemleri, uzun süreli kabızlık veya ishal hikayeleri vardır. Bu en önemli olan şikayetlerden biridir.

Fibromiyalji hastalarında baş ağrısı vardır.

Önceki İçerikAlerjik Astım Nedir?
Sonraki İçerikFibromiyalji Hastalığının Nedenleri nelerdir?