SEDEF HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?
Sedef hastalığı kronik seyirlidir ve hastaların çoğunda deride plaklar ve kepeklenme görülür. Vakaların dörtte birinde hastalık çok yaygındır.

SEDEF HASTALIĞI TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Sedef hastalığı kesinlikle tedavi edilir. Toplum tarafından çok tartışılan ve yorum yapılan, istismara çok açık bir hastalıktır. Hekim olmayan kişilerde bu hastalığı tedavi ettikleri söylenir.

Tedavide sabır ister, bu hasta ve hekim için çok sabır ister. Hasta ve hekim birbirine güvenmeli ve itimat sağlamalıdır.

SEDEF HASTALIĞI NEDENLERİ

Çin tıbbına göre boğaz enfeksiyonundan sonra ortaya çıkan sedef vardır. Bu sedefin tedavisi kolaydır (rüzgar ısı tipi) altta yatan besin   intoleransıdır.

SEDEF HASTALIĞI ÇEŞİTLERİ

  1. Klasik Tip Sedef; Kabuklarla seyreden sedef hastalığı, dirsek, diz, koltuk altı, saçlı deri, kol ve bacağın ön yüzünde sıklıkla görülen tiptir. Çok fazla dökülme gösterir.
  2. Eritrodermik Tip Sedef; Tüm vücutta kırmızı zemin üzerinde soyulma ve kabuklanma ile görülür. Klasik tip sedefe benzemez.
  3. Püstüler Tip Sedef; Kırmızı sedef plaklarının üzerine iltihaplanma ve sivilcelerin yerleşmesi ile oluşan sedef tipidir.
  4. Damla Tip Sedef; Daha çok çocukluk çağında görülür. İltihaplı boğaz enfeksiyonları, herhangi bir kesi, travma, üzüntü ve cerrahi operasyon sonrası görülür. Tüm vücutta damla gibi kabuklu yaralar seyreder. Geniş yer kaplar.

SEDEF HASTALIĞI ÖLDÜRÜR MÜ?

Sedef hastalığı öldürmez. Ancak sedef hastalarının içe kapanık dışa çok açılamayan ve vücutta ki sedef nedeni ile kendilerini saklayan hep içlerinde bir üzüntü vardır. Benim tanıdığım bazı sedef hastaları hastalıkları nedeni ile toplumdan uzak dururlar ve lezyonları göstermemek için yazın dahi uzun kollu giyinirler.

SEDEF HASTALIĞI BULAŞICIMIDIR?

Sedef hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Çünkü hastanın beslenme, sosyal kişiliğine bağlıdır. Bulunduğu sosyal çevreye bağlı olarak gelişir.

SEDEF HASTALIĞI GEÇER Mİ?

Sedef hastalığının birçok çeşidi var ve bunlar farklı nedenlere bağlıdır. Hangi tip sedef olduğu belirlenirse hasta ve doktor iyi bir itimat, güven oluşturularak tedavi başlanırsa sedefi oluşturan alt yapı belirlenirse sedef hastasının tedavisi kesinlikle yapılır.

SEDEF HASTALIĞI

Sedef hastalığında kesin bu ilaç iyidir. Bu ilaç tedavi eder diye bir şey yok anca sedefin semptomlarına yönelik ilaçlar vardır. Bunlar kremler, kortizonlu kortizonsuz immunun sitemi baskılayan ilaçlardır.

Sedef hastalığı kronik seyirlidir ve hastaların çoğunda deride plaklar ve kepeklenme görülür. Vakaların dörtte birinde hastalık çok yaygındır. DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ; Sedef Hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

UYARI! www.sifahanemerkezi.com, www.ilacsiztedavimerkezi.com, www.recepcelik.com.tr internet sitelerinde yayınlanan yazı, kısmen resim ve videoların her türlü hakkı Şifahane Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Önceki İçerikObezite Nedir, Obezite Nedenleri ve Tedavisi
Sonraki İçerikAlerjik Problemlerin Toplumda Yaygınlığı ve Nedenleri