Herhangi bir organik sebebe bağlı olmayan kronik baş ağrısı yaşadığımız çağın belki de en başta gelen sağlık problemlerinden birisidir. Dünya üzerinde milyonlarca insan baş ağrısı nedeni ile hekime başvurmakta ve uzun seneler boyunca birçok ilaç kullanmak zorunda kalmaktadır.

Baş ağrısının nedeni üzerine çeşitli teoriler olmasına rağmen, hala tam olarak açıklanamamıştır. Dolayısıyla bu amaçla kullanılan ilaçlarda, hastalığın nedenini ortadan kaldırmaktan çok, oluştuktan sonra azaltmaya yöneliktir. Bu ilaçlar belki ataklar sırasında hastalarda geçici bir rahatlama sağlamakta ancak, tekrar ortaya çıkmasını önlememektedir. Bu nedenle baş ağrısı çeken insanlar, şikayetleri için alternatif tedavi yöntemleri aramak zorunda kalmışdır.

Baş ağrısının direk olarak ölümcül sonuçları olmamasına rağmen, özellikle ataklar sırasında etkilediği insanlarda çok ciddi iş ve zaman kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle üzerinde önemle durulması gereken bir hastalıktır. Baş ağrısı denilince akla ilk gelen migren tipi ağrıdır. Çoğumuz zaman zaman bu tip ağrı çekmişizdir. Migren tipi ağrı, başın tamamını kaplayabileceği gibi, bazen de başın yarısını tutabilir. Bu tip halk arasında yarım baş ağrısı olarak tanımlanır. Migren ağrısı ataklar halinde gelir. Ataklar arasındaki süre kimi insanda kısa, kiminde uzundur. Hasta ağrının geleceğini hisseder, kendine ona göre rahat bir yer arar. Migren tipi ağrının süresi kısa olabileceği gibi, 2-3 günde sürebilir.

Önceki İçerikMigren Nedir?
Sonraki İçerikMigren’in aşamaları (fizyopatolojisi)