DEPRESYON NEDİR?
Depresyon; kişinin daha önce severek, isteyerek, hoşlanarak yaptığı işlerden ve alışkanlıklardan bir süre sonra zevk alamaması ve yapmak istememesidir.

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon; kişinin daha önce severek, isteyerek, hoşlanarak yaptığı işlerden ve alışkanlıklardan bir süre sonra zevk alamaması ve yapmak istememesidir. Ayrıca ruhen ve bedenen yaşadığı yorgunluk ve bitkinlik haline denir.

DEPRESYONLU HASTA KENDİNİ NASIL HİSSEDER?

Kişi kendini üzgün ve endişeli hisseder.

Her şeyi olumsuz yönü ile algılar öyle olduğunu söyler, olaylara olumsuz bakar, hep negatiftir. Geçmişte olanlarla kendini suçlar ve sorumlu tutar. Depresyonlu hasta hep kendini düşünür, kendini düşünmekten alıkoyamaz. Depresyonlu hasta geleceği ile hem umutsuz hem de karasızdır. Depresyon hastası çaresizdir, hayatının anlamsız olduğunu düşünür. Depresyonlu hasta sosyal ilişkileri bozuktur.

DEPRESYONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Depresyon bir ruhsal birde fiziksel belirtileri vardır.

1-Daha önce severek isteyerek yaptığı işlerden aynı zevki hazzı almamaktadır. Bu işler ona zor gelir.

2-Çabuk sinirlenir, olaylara karşı toleransı azalmıştır.

3-Kendini hep üzgün hisseder, duygusal çöküntü ve duygusal yorgunluk vardır.

4-Uyku sorunu yaşar, düzensiz bir uyku çok uyuma, uyku arasında sık sık uyanma, uykusuzluk çekme, az uyuma gibi problemleri vardır.

5-Kendini değersiz işe yaramaz biri olarak görür, ölmeyi düşünür.

6-Vücudun fonksiyonları azalmıştır. İş yapmak hareket etmek istemez, cinsel arzuları azalmıştır. Yorgunluk hisleri artar.

7-Geçmişi ve geleceği karanlık olarak düşünür. Bütün kötü olaylardan kendini sorumlu tutar.İntihar planları dahi yapar.

Fiziksel belirti olarak, daima çok yemek ister, mutluluk verir fazla yemek, damak tatları mutlu eder. Mutluluğu yemeklerde bulurlar hazlarını yemekle tatmin ederler, sindirim şikayetleri vardır. Şişmandırlar, erkeklerde sertleşmede güçlük olabilir. Cinsel isteksizlik depresyona katkı sağlar ve depresyonu derinleştirir.

Hep yorgundurlar, hareket etmek istemezler, kas ağrıları vardır. Elleri hep kalp bölgesinde ve hep nabız ve tansiyon ölçtürürler.

DEPRESYONU NELER TETİKLER

Hayatta bazı olaylar depresyonu derinleştirir, kişinin çok sevdiği birinin ölmesi, eşinden ayrılmak, uzun süre vatandan ayrı kalmak, evlilikte yaşanan sorunlar, çocukluk döneminde yaşanan sorunlu yaşam, işsizlik, borçlu yaşamak, işini kaybetmek bunun gibi birçok neden sayılabilir.

Kişinin depresyonda obezlik oluşması, kilo verdikçe depresyondan çıkması hiç de nadir değildir.(obezite de depresyon nedenidir)

Beyin ve kalp hastalıkları olan kişilerde beyin ve kalp damar tıkanıklığı, beyin kanaması troid bezi hastalıklarında da depresyon şikayetleri görülmektedir.

Bazı mükemmeliyetçi ve aşırı duygusal kişilerde görülür.

DEPRESYON ÇEŞİTLERİ

Depresyon birden farklı türle kendini gösterir.

A-Major depresif

Depresyon türleri içinde en şiddetli olandır, üzüntü hali denir ve inatçıdır. Kendini işe yaramaz değersiz anlamsız olarak tanımlar ve hisseder. Günlük aktiviteleri azalmıştır. Uyku düzeni bozuktur. Hep düşüncelidir. Düşünce ve hareketlerde azalma vardır yada uyuması bozuktur. Hep yorgun bitkindir, karar vermede güçlük odaklanmada zorluk vardır

UYARI! www.sifahanemerkezi.com, www.ilacsiztedavimerkezi.com, www.recepcelik.com.tr internet sitelerinde yayınlanan yazı, kısmen resim ve videoların her türlü hakkı Şifahane Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.

Önceki İçerikCandida Mantarı: Belirtileri, Tedavisi ve Prensibi
Sonraki İçerikEgzama nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri